Windows Server jako serwer zewnętrznej aplikacji - czy potrzeba licencji CAL

Dzień dobry.

Potrzebuję wdrożyć serwer zewnętrznej aplikacji wraz z jej bazą danych na SQLexpress. Serwer miałby pracować w grupie roboczej, jako jedna z maszyn wirtualnych na serwerze fizycznym.

Chciałem użyć do tego WS Essentials, ale doczytałem że ten m.in. musi pracować w domenie i być jej kontrolerem.

Czy w przypadku gdy wybrałbym Windows Server w wersji Standard, nie było by wdrożonych żadnych ról i funkcji takich typowo Microsoftowych jak ADDS, File Server itd. potrzebuję licencji CAL?

Dodaj komentarz

Wybierz opcję autoryzacji

Zaloguj się

Jeżeli posiadasz konto w CentrumXP, ta opcja będzie dla Ciebie najlepsza.

Zaloguj się
Dołącz do społeczności

Nasi zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych korzyści takich jak dodawanie pytań, odpowiadania na pytania, komentowanie oraz głosowanie.

Rejestracja

Odpowiedzi: 1

Witaj,

to zależy w jaki sposób ma pracować aplikacja o której mówisz. Jeśli zamierzasz pracować fizycznie na serwerze przez usługi zdalnego pulpitu - wtedy tak CAL'e będą potrzebne. Jeśli natomiast serwer jest wyłącznie serwerem bazy danych, plików etc, natomiast aplikacja jest zainstalowana na komputerach klientów i łączy się z serwerem bazy danych to licencje CAL nie będą potrzebne. Problem pojawi się oczywiście jeśli na danym serwerze będziech chciał zakładać konta użytkowników... wtedy trzeba dokładniej ustalić wymagania co do CAL. Oczywiście ważne jest także to czy posiadasz już w ramach firmy licencje CAL, jeśli tak, nie musisz ich podwajać na nowy serwer. Licencja dotyczy obiektu (użytkownika lub urządzenia). Tak na marginesie, aby dokładnie przeanalizować Twoje wymagania co do licencji CAL trzeba mieć troszkę więcej danych.

mikekrk
Dodano:
11 miesięcy temu
Aktualizacja:
11 miesięcy temu
osimaru
Dodano:
4 lat temu
Aktualizacja:
4 lat temu
Wyświetleń:
1340
Komentarzy:
1

Podobne zapytania